Sinasarvi

Jul 15, 2021

4 min read

برای دکوراسیون منزل از چه رنگ هایی استفاده کنیم؟

انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین مواردی است که تاثیر مستقیم بر آرامش بخش بودن محیط داشته و از اهمیت زیادی برخورداراست. احتمالا برای شما هم پیش آمده است از خود بپرسید، برای دکوراسیون منزل از چه رنگ هایی استفاده کنیم؟ مناسب ترین طرح و ترکیب رنگ برای قسمت پذیرایی کدام است؟ مناسب ترین رنگ اتاق خواب کودک چیست؟ در این مطلب به تمامی این سوالات پاسخ داده خواهد شد. همانطور که میدانید، یکی از مهم‌ترین مسائلی که سبب زیبایی و دل‌ نشینی محیط خانه می­شود ترکیب رنگ دکوراسیون آن است؛ چرا که بهترین ولوکس‌ترین اثاثیه نیز حتی اگر در بزرگ‌ترین خانه‌ها باشند، اگر دارای ترکیب رنگ متناسبی نباشند جلوه و زیبایی خود را به‌ کل از دست خواهند داد. در ادامه به بررسی دقیق تری از این موضوع خواهیم پرداخت.

موارد قابل توجه در انتخاب رنگ دکوراسیون منزل

در انتخاب رنگ دکوراسیون منزل، توجه به مواردی همچون سن و جنسیت افراد ساکن در خانه حائز اهمیت است و باید به سبک طراحی منزل هم توجه شود. همچنین متناسب بودن رنگ دیوارها و کفپوش، پرده ها و مبلمان، کابینت ها و سایر لوازم منزل ضروری می باشد. به طوری که می توان گفت؛ اگر تناسب در رنگ ها رعایت شود، هیچ محدودیتی برای انتخاب رنگ های دکوراسون منزل وجود ندارد. همانطور که از دوران کودکی به ما آموختند، رنگ های اصلی شامل زرد، قرمز و آبی می باشد و رنگ‌های دیگر مانند سبز(ترکیب زرد و آبی)، بنفش (ترکیب قرمز و آبی)، نارنجی (ترکیب زرد و قرمز) و … رنگ‌های فرعی را تشکیل می‌دهند که از ترکیب رنگ های اصلی به دست می آیند. با توجه به این نکته به راحتی میتوان هر رنگ­ را در کنار مکمل خود قرار داد و بهترین تناسب را برای دکوراسیون در نظر گرفت.

ترکیب رنگ دکوراسیون پذیرایی

ترکیب رنگی که در دکوراسیون اتاق پذیرایی به کار برده می شود باید در نوع خود خاص و منحصر به فرد باشد. به طوری که با سایر اتاق ها و قسمت های خانه متفاوت بوده و فضایی دلنشین را تداعی نماید. زیرا ترکیب رنگ دیوارها و کف پوش ها، تاثیر مستقیم بر زیبا نشان دادن لوازم و چیدمان خواهد داشت. از نمونه ترکیب رنگ های پذیرایی می توان به ترکیب رنگ های زرد و کرم و یا آبی و سبز اشاره نمود. این که چه رنگی را در دکوراسیون اتاق پذیرایی خود استفاده نمایید کملا به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. کمک گرفتن از قوانین ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی این امکان را برای شما به وجود می‌آورد که با هزینه کمتری در دکوراسیون منزل خود تنوع ایجاد کنید. همچینین، انتخاب یک ترکیب رنگ مبلمان مناسب تا حد زیادی روی فضای منزل تاثیرداشته و فضایی خاص و هیجان انگیز را به خانه شما خود هدیه می دهد.

ترکیب رنگ مناسب برای اتاق‌خواب

انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای اتاق خواب ها کاملا به سلیقه شما بستگی دارد و می توانید با دستی باز رنگ دلخواه خود را پیاده سازی نمایید. اما برای انتخاب رنگ اتاق خواب نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه نمایید و مهم ترین آنها این است که اتاق‌خواب محلی برای استراحت می باشد و لازم است فضایی آرامش‌بخش داشته باشد. از این رو، بهتر است از رنگ­های ملایم و آرام برای اتاق خواب استفاده شود که البته این موضو به سن و جنسیت نیز مربوط می باشد. به طور مثال، برای زوج های جوان انتخاب رنگ هایی که محیطی رمانتیک را تداعی می کنند بسیار مهم است و باید دقت کافی در آن مبذول شود.

ترکیب رنگ مناسب برای اتاق کودک

انتخاب ترکیب رنگ اتاق کودک نیز با توجه به جنسیت و سن کودک انجام می شود و رابطه مستقیمی با احساسات کودک دارد. به همین جهت برای زیباتر شدن محیط و همچنین ایجاد تعادل از نظر احساسات و هیجانات، بهتر است قوانین ترکیب رنگ در دکوراسیون اتاق کودک به طور کامل رعایت شود. استفاده از رنگ های روشن و گرم در اتاق خواب کودک با عث میشود که اتاق بزرگتر دیده شود و زیبایی خاصی در محیط وجود داشته باشد. همچنین، با توجه به اینکه اغلب خانه های آپارتمانی در حال حاضر با محدودیت متراژ در اتاق ها مواجه هستند، بهتر است از رنگ های تیره تا حد امکان برای اتاق بچه ها کمتر استفاده نشود.

سخن آخر

به طور کلی توصیه می شود در منزل خود، از ترکیب رنگ­های خنثی با یک یا چند رنگ شاد و روشن استفاده نمایید زیرا تاثیر مستقیم بر روی خلق و خو وروحیه شما دارد. همچنین، از به کار بردن بیش از حد رنگ­ها و بدون در نظر گرفتن هماهنگی آن‌ها با یکدیگر بپرهیزید تا از بی­نظمی محیط و ایجاد احساس دل‌زدگی از رنگ ها جلوگیری شود. در آخر نیز، سعی کنید وسایلی مانند فرش، پرده یا تابلو را به‌گونه‌ای انتخاب نمایید که دارای ترکیبی از رنگ‌های موجود در دکوراسیون خانه باشد و محیطی دلنشین را برای شما فراهم کند.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.